Afyon’un Güzel Tarihini Keşfedin

PIN

Kralların yürüdüğü yolların izini takip etmek, harika doğası ve milattan önceki yıllardan kalma eserleri görmek için Afyon’a gitmenizi şiddetle öneririz. Yüksek kayaların aralarına yapılmış mağaralar, sarnıçlar, kaleler, anıtsal tapınaklar gibi bir çok milattan önceye ait insanların oluşturduğu eserlere şahit olabilirsiniz.

Frigya uygarlığının yaşadığı bu güzel şehirde, Kral Midas’ı yansıtadan ve onun dönemini belgeleyen bir çok eser bulunmaktadır. Yerin Kulağı Var sözünün geçtiği yerde bu topraklardır. Hikayesi ise şöyle, Kral Midas uzun kulaklarını saklamak için sürekli şapka giymektedir. Bu şapkayı kaldırıp, saçlarını düzenleyen berber,bir gün bir kuyuya Kral Midas’ın kulakları eşek kulakları gibi der. Bu kuyu içerisinden yansıyan ses tüm kaleye dağılır ve herkes Kral Midas’ın kulaklarının uzun olduğunun farkına varır. Bu sebeple Yerin Kulağı Var atasözü buradan gelmektedir.

Afyon üzerinde başlayan Frigra uygarlığı, Ankara ve Eskişehir illerine kadar taşmaktadır. Frigyalıların kalıntılarını Eskişehir Porsuk Çayından, Ankara’ya kadar dağılmaktadır. Özellikle Eskişehir’de bulunan ve hala daha ayakta olan Midas Anıtı,  aslında bir Tanrı’ya yönelik yapılmış ve şükranların bildirildiği bir anıttır. Bu anıt ile Frigyalılar ve ondan önceki uygarlıklar Tanrıya şükranlarını yılın belirli günlerinde yaptıkları ayinlerde bildiriyorlardı.

Uygarlıkların Afyon ve bölgesinde oluşmasının sebebi, derelerin, akarsuların ve yeşilliklerin iç içe olması ve temel gereksinimlerin kolayca karşılayabilmesinden dolayıdır. Ayrıca şehir içerisinde bulunan doğal termal kaynaklar ile bir çok şifalı su bulunmaktadır. Günümüzde hala yapısını koruyan şehir içerisinde, meşhur sucuk ve şekerlemelerinin tadına bakabilir. Zamanınız var ise termal otellerinden yararlanarak, sağlıklı bir tatil yapabilirsiniz.

 

Comments (2)

  1. Afyon’un Güzel Tarihini Keşfedin | Karaderili Group

    Temmuz 4, 2014 at 10:34

    […] Kralların yürüdüğü yolların izini takip etmek, harika doğası ve milattan önceki yıllardan kalma eserleri görmek için Afyon’a gitmenizi şiddetle öneririz. Yüksek kayaların aralarına yapılmış mağaralar, sarnıçlar, kaleler, anıtsal tapınaklar gibi bir çok milattan önceye ait insanların oluştur… http://blog.karaderiligroup.com/afyonun-guzel-tarihini-kesfedin.html […]

  2. Afyon Termal Oteller

    Aralık 12, 2015 at 03:04

    Tanıtımını yaptığınız bölgedeki şifalı suları ile eşsiz bir şehirdir Afyon.Yazınız için teşekkürler.

Leave Your Comments