Amsterdam’ın şirin kasabası Delft

PIN

Hollanda’nın en şirin kenti Delft Amsterdam’a 50 dakika bir uzaklıkta bulunuyor. İstasyonlardan sadece 27 Euro’ya alacağınız biler Breda tren hattında sizi istediğiniz bölge götürüyor.  Ücret biraz fazla gelse de bilet günlük olup, gün içerisinde istediğiniz tren hatlarında sınırsız kullanabilirsiniz. Delft’e ulaştığınızda sizi adından da aldığı gibi Delft mavisi bir kristal kalp şeklinde heykel karşılar. Bu heykel son 500 sene içerisinde yapılmış önemli ve tek eserdir. Solunuza baktığınızda 1246 yılında yapımı biten Eski Kilise’nin (Qude Kerk) dev çan kulesini ve yaklaşık 9 ton ağırlığında tarihi çanı Trinity Bell’i görürsünüz. Bu kiliseyi gezmek için 3 Euro verip bilet aldıktan sonra aynı biletle Yeni Kilise’yi de (Nieuwe Kerk) gezebilirsiniz. Yeni Kilise ve Eski Kilise arasında büyük bir fark yani tam 135 yıl var. İsterseniz kilisenin çan kulesini tırmanarak tüm şehrin muhteşem görüntüsünü izleyebilirsiniz. Bu şehirde yerleşim 11. Yy’da Delft kanalı etrafında başlamış ve tüm şehir lalelerle, tarihi heykellerle ve tarihi güzellikleri içinde barındırıyor.

11970_-11872_-12159_nieuwe_en_oude_kerk_en_de_roos_delft


Delf masalsı bir şehir gibi görünür. Zamanın nasıl geçtiğini anlayamaz  ve şehirde kaybolmanın tadını çıkarabilirsiniz. Şehir tamamen düzlük bir yapıdadır ve bisiklet binmek için ideal bir şehirdir. Mimarisi Hollanda mimarisi olan şehirde evler daracık ve arkaya doğru genişleyen üçgen çatılı şeklindedir. Eski zamanlarda çatı katları evde çalışan hizmetliler için kullanılır, merdiven kullanmak istemeyen ev sahipleri giriş katında yaşarmış. Delft porsenleri ile meşhur olan şehirde, Delft mavisi çinili porselenler adete Osmanlı saraylarında kullanılan çinileri andırır. Bu porselen çinileri 2 Euro’dan başlayan fiyatlarla alabilirsiniz. Bu güzel porselenlerin en kaliteli olanlarını antikacı dükkanlarında bulabilir, eğer porselenler çok ilginizi çektiyse 8 Euro karşılığnda fabrikalarını gezebilirsiniz.
Fiyatlar oldukça uygun

Delft şehrinde yeme içme fiyatları da gayet uygun. Çok fazla para ödemeden şirin mekanlarda karnınızı doyurabilirsiniz.

Comment (1)

  1. Amsterdam’ın şirin kasabası Delft | Karaderili Group

    Ocak 8, 2015 at 13:47

    […] Hollanda’nın en şirin kenti Delft Amsterdam’a 50 dakika bir uzaklıkta bulunuyor. İstasyonlardan sadece 27 Euro’ya alacağınız biler Breda tren hattında sizi istediğiniz bölge götürüyor.  Ücret biraz fazla gelse de bilet günlük olup, gün içerisinde istediğiniz tren hatlarında sınırsız kullanabilirs… http://blog.karaderiligroup.com/amsterdamin-sirin-kasabasi-delft.html […]

Leave Your Comments