Gaziantep Güzelce Tanıyalım

PIN

Güneydoğu Anadolu’nun güzide yerlerinden, özellikle en çok kalabalık şehirlerinden biri olan Gaziantep, Mezopotamya Bölgesinde bulunmakta olup, İpek yolunun geçtiği şehirlerden biridir. İpek yolu üzerinde olması dolaysıyla yüzyıllar boyu insanlığa hizmet etmiş bir şehir olan Gaziantep, yerli – yabancı tüm turistlerin uğradığı yerlerden biridir.

Güneydoğu Anadolu’nun farklı bir yüzü olan şehir, tarihi eserleri, ipek yolundan kalma bu döneme kadar sürmüş olan çarşıları, antik kenti ile oldukça önemli bir yerdir.

Gaziantep kalesi, şehir merkezinde yer almış olup, hafta içi ve hafta sonu her gün ziyaretçilerin açıktır. Şehrin sembollerinden biri olan Gaziantep Kalesi, Roma döneminden bugüne kadar gelmiştir.

Zeugma Antik Kenti, Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerinden kalmış bir antik kenttir. Fırat Nehrinin kıyısına kurulmuş olan bu kent, bu toprakların ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

Bakırcılar Çarşısı, İpek yolunda kalma bir gelenek ve kültür olan bu çarşı, el işçiliğinin, bakır işletmeciliğinin en güzel yapıldığı yerlerden biridir.

Gaziantep Mutfağı
İpek yolu üzerinde olan bu şehrin, sürekli kültür karmaşası yaşamasından dolayı harika yemeklere sahip olmuştur. 250 çeşit kadar yemek kültürü olan Gaziantep mutfağı, tike kebabı, soğan kebabı, simit kebabı, patlıcan kebabı gibi binlerce çeşit kebabı bulunmaktadır.

Ayrıca yoğurtlar ile yapılan mükemmel mumbar dolması, içli köfte gibi binlerce çeşit bölgeye ait farklı tatlar bulunmaktadır.

Güneydoğu Anadolu’da yolunuz düşerse mutlaka Gaziantep’e uğrayın ve farklı kültürleri görmenin ne kadar huzur verici olduğuna inanın.

Comment (1)

  1. Gaziantep Güzelce Tanıyalım | Karaderili Group

    Haziran 10, 2014 at 18:06

    […] Güneydoğu Anadolu’nun güzide yerlerinden, özellikle en çok kalabalık şehirlerinden biri olan Gaziantep, Mezopotamya Bölgesinde bulunmakta olup, İpek yolunun geçtiği şehirlerden biridir. İpek yolu üzerinde olması dolaysıyla yüzyıllar boyu insanlığa hizmet etmiş bir şehir olan Gaziantep, yerli – ya… http://blog.karaderiligroup.com/gaziantep-guzelce-taniyalim.html […]

Leave Your Comments