Karaderili Group yeni yatırımlarıyla geliyor

PIN

1995 yılından bu yana faaliyet gösterdiği; termal tesis işletmesi, otelcilik, devre mülk ve devre tatil hizmetleri alanlarında sektörün önde gelen kuruluşlarından olan  Karaderili Group, Türkiye’nin gözde tatil merkezlerinde ekonomik, modern ve farklı konseptlerden oluşmuş tesisleri ve turizm sektöründeki büyük yatırımlarıyla günden güne büyüyerek yoluna devam ediyor

 

Karaderili Şirketler Grubu’nda Bayi ve Acenteler Koordinatörü Deniz Derelli ile, başta şirket yatırımları olmak üzere sektörel çalışmalar ve termal sağlık üzerine konuştuk:

Şirket olarak faaliyet gösterdiğiniz tesis ve yatırımlarınızdan bahseder misiniz?

İlk tesisimiz Kuşadası’nda ilçenin en büyük tatil köyü olan Holiday&Leisure Club. Bodrum Mio Bianco adında özel bir koya sahip butik otelimiz de mevcut. Daha sonra ilk termal tecrübemiz olan Emet Thermal Resort & Spa’yı, Kütahya belediyesinden uzun vadeli kiralayarak işletmesini devraldık. Bu ilk termal tesisimizi, ustalık projemiz olarak adlandırdığımız Yalova Thermal Palace ile güçlendirdik. Aynı zamanda Balıkesir’de inşa ettiğimiz Laguna Thermal Resort ile de, termal yatırımlarımızın devamını sağlamış olduk. Üç bitmiş tesisimiz iki devam etmekte olan inşaatımızla toplamda beş tesisle hizmet etmeyi öngören bir şirketiz.

Ustalık projemiz dediğiniz Yalova Thermal Palace projesinden bahseder misiniz?

Yalova Thermal Palace projesi bizim vizyon projesi dediğimiz ustalık projemiz. Burası otel, alışveriş merkezi, sosyal donatılar, spa ve sağlık birimlerinden oluşacak bir şekilde inşa ediliyor. İçerisinde aqua parkı,  termal havuzu, açık- kapalı yüzme havuzları, tedavi maksatlı termal havuzları barındıran, 5 bin metrekare spası olan,  aynı zamanda işletme içerisinde olmasını istediğimiz saç, vücut, göz ve diş estetiği unsurlarını barındıran bir estetik merkezinin yapılanmasında oluşuyor.

Son zamanlardaki yatırımlarınızın termal turizm üzerine olmasının sebebi nedir?

Turizm inşaatları konusunda Türkiye’nin en büyük şirketlerinden biriyiz. 50 bin üyeye hizmet veriyoruz. Sağlık turizminin yayılması ve Türkiye’nin çok faydalı termal sularına sahip olmasından dolayı termal sağlık turizmine yatırım yapma kararı aldır. Konseptimizde hem sağlık turizmini, hem de sahil turizmini barındırıyoruz.

Termal otelciliğin, diğer otelcilik türlerine göre avantaj ve dezavantajları nelerdir?

Diğer otellere göre en büyük avantajı; termal oteller 365 gün hizmet verirken, sahil turizmi tesisleri ise sezonluk çalışırlar. Bir diğer avantaj, termal oteller adı üstünde olduğu gibi termal kür merkezleridir. Yani, otel konsepti içerisinde, sağlıkla desteklenen üniteler barındırırlar.

Dezavantajına bakıldığı zaman ise, termal sular sıcak su kaynaklı olduğu için, özellikle yaz aylarında kullanımı zorlaşabilir.

Müşteri profil ve portföyü hakkında neler söyleyebilirsiniz? Müşteri devamlılığını nasıl sağlıyorsunuz?

Hem termal sağlık, hem sahil tesislerimiz olduğu için müşteri datamız oldukça geniş. Müşterilerimize, medya -sosyal medya tanıtımlarımızdan ve direkt bilgilendirme olarak hazırladığımız infolardan doğru şekilde ulaştığımızı düşünüyoruz. Kendilerine verilen bilgiler doğrultusunda yapacakları yatırımın bir sağlık turizmi olduğu, bizim ailemize dahil olduklarında,  edindikleri birtakım haklar sayesinde ve bu hakları da diğer tesislerimizde rahatlıkla kullanabileceklerini öngördükleri için geniş bir müşteri yelpazesine sahibiz.

O zaman belirli bir farkındalığa sahip müşteri profilinden bahsedebiliriz

Hamam kültürüyle yaşayan bir millet olduğumuz için termal sulara çok yabancı değiliz. Romatizma, kemik, eklem ağrıları gibi sağlık sorunları olan insanlar bizi buluyor. Yeni müşteri farkındalığı yaratırken insanların sorunlu halinde değil, sorun başlamadan önce vücutlarını koruyabilecekleri ve bağışıklık sistemlerini güçlendirecekleri bir yapılanma olsun diye, önceden müşterilerimizle temas halinde olmayı tercih ediyoruz.

Özellikle yabancı turistlerin tesislerinize olan ilgisi nedir? Genelde hangi ülke vatandaşlarını müşteri olarak ağırlıyorsunuz?

Sekiz farklı ülkede acentelik ve bayilikler çalıştırıyoruz. Şu anda ağırlıklı olarak Ortadoğu ülkelerinden yatırımlarımıza talep var. Özellikle İran, Irak, Kuveyt, Suudi Arabistan, Katar Dubai, Bulgaristan ve bunun yanında Almanya, İngiltere, Fransa gibi ülkelerde yaşayan yurttaşlarımız da tesislerimize ilgi ve katılım gösteriyorlar.

Müşterilerinizin sorunları karşısında nasıl çözümler üretiyorsunuz?

Haftanın her günü mesai saatleri içerisinde hizmet vermekte olan çağrı merkezimiz ve müşterilerle birebir görüşen müşteri temsilcilerimiz var. Web sitemizde gerekli bilgi ve projelerimiz mevcut. Müşteri şikayetleri anında cevaplanıp taleplerine çözüm üretilmeye çalışılıyor. Bizim için mühim olan müşteri memnuniyetini zirvede tutmak. Müşterilerimizin hepsi bizim ailemizin parçası. Elimizden geldiğince şikayet olmaması için çaba sarf ediyor, tüm personelimizi bu konuda bilgilendiriyoruz.

Sosyal mecralarda ne tür faaliyetler yürütüyorsunuz?

Medya açısından; haber, reklam, sosyal medya alanlarımız çok fazla. Etkileşimin artması için sosyal medyadaki takipçilerimize periyodik zamanlarda gündeme yakın kampanyalar, hediye tatiller veriyoruz. Satış ve pazarlamanın her kolunu tedarik etmeye çalışıyoruz.

Ülke olarak sağlık turizmine gereken değerin verildiğini düşünüyor musunuz?

Günümüzde bu sektöre yeteri kadar değer verilmeye çalışılıyor. Artık o bilinç yatırımcılar ve kullanıcılar tarafından gelişmeye başlıyor. Avrupa ve İskandinav ülkelerine baktığımızda birçok kişi termal suyu, termal kürleri bir koruyucu unsur olarak çok erken yaşta kullanmaya başlıyorlar. Biz termal kaynaklar olarak çok zengin olmamıza rağmen maalesef bu geleneği bir türlü sağlayamamış durumdayız.

Termal turizm hakkında vermek istediğiniz mesajlar nelerdir?

Türkiye, hem coğrafi özellikleri açısından hem de yer altı kaynakları bakımından çok kıymetli değerlere sahip olan bir ülke. Maalesef elimizin altında olan bu değerlerin kıymetini bilemiyoruz. Yabancı kullanıcılar bu değerleri bizden daha iyi bilip daha doğru kullanıyorlar. Biz Karaderili Şirketler Grubu olarak öncüsü olmak istediğimiz bu sektördeki tüm planlarımızı, insanlara doğru ulaşmak ve kullanıcıların artması için yapıyoruz.

 

Kaynak

Leave Your Comments