Konya Ereğli İvriz Kabartmaları

PIN

Üzerinde yaşayan onlarca milletten bir çok hatıra bırakan Konya’nın gözde ilçesi Ereğli’de de bir çok harika tarihi eser ve mükemmel manzara sahiptir. Bugün sizlere Konya’ya bağlı Ereğli ilçesinde bulunan İvriz kabartmalarını anlatayacağız.

Neo-Hitit Dönemine ait olan kabartmalar, Demir Çağı’na ait bir arkeolojik eserdir. Milattan önce 8. yüzyıla ait olan bu kabartma üzerinde;

“Ben hâkim ve kahraman Tuwana Kralı Warpalawas. Sarayda bir prens iken bu asmaları diktim. Tarhunzas onlara bolluk ve bereket versin.” yazmaktadır.

Bu kabartmanın yanında ise yapılmış ufak bir barajı andıran büyük su kütlesinin bulunduğu havuz vardır. Buraya gelen su sadece avuç kadar deliği olan gözlerden gelmekte ve neredeyse tüm Ereğliyi bu su beslenmektedir.

Bölgeye doğru yaklaştığınızda sıra dışı bir dağ görüntüsü vardır. İvriz bölgesine giriş yaptığınızda suların ne kadar güzel aktığını ve oldukça soğuk olduğunu göreceksiniz. Bununla beraber suyun olduğu kısımlar, yemyeşildir ve tertemiz havaya sahiptir.

Bölgede alkollü ve alkolsüz olarak oturup, soluklanacağınız alabalık, tavuk eti veya dana eti yiyebileceğiniz harika mekanlar bulunmaktadır. Bununla beraber piknik bölgeleri de vardır. Bu bölgede biraz gezip, daha sonra harika bir mangal yapmak oldukça büyük bir zevktir. Ayrıca soğuk sularına koyacağınız sıcak meşrubatlarınızı, buz gibi soğuk olacak şekilde geri alabilirsiniz.

Bölgenin düzenlemeleri için girişte ufak bir meblağ ücret alınmaktadır. Bununla beraber, otopark, restoran ve gezi alanları mevcuttur.

Comments (2)

  1. Konya Ereğli İvriz Kabartmaları | Karaderili Group

    Şubat 18, 2014 at 20:52

    […] Üzerinde yaşayan onlarca milletten bir çok hatıra bırakan Konya’nın gözde ilçesi Ereğli’de de bir çok harika tarihi eser ve mükemmel manzara sahiptir. Bugün sizlere Konya’ya bağlı Ereğli ilçesinde bulunan İvriz kabartmalarını anlatayacağız. Neo-Hitit Dönemine ait olan kabartmala… http://blog.karaderiligroup.com/konya-eregli-ivriz-kabartmalari.html […]

  2. yasmin

    Mart 11, 2015 at 13:18

    bu resim orjinal değil. başka bir resimle birleştirilmiş.

Leave Your Comments