Titiopolis Antik Kent ve Anamur

PIN

Ülkemiz içerisinde geziler yapıyor ve Akdeniz tarafına yolunuz düştü ise ziyaret etmeniz gereken binlerce yer bulunmaktadır. Bunları sizlere tanıtmayı görev bilen bizler bugün sizlere Titiopolis Antik Kentini ve Anamuru anlatacağız.

Akdeniz’in marka şehri Mersin’in ilçesi olan Anamur, bölge konumu dolayısıyla bir çok kültüre ev sahipliği yapmış ve hepsinden birer miras bırakmıştır. Bunlardan biri de Titiopolis Antik Kenti’dir. Anamur’a bağlı olan Kalınören Köyü’de bulunan Antik Kent, hala bulunduğu yılların izlerini taşımaktadır.

Ulaşımının oldukça kolay olduğu bu yere ilçe minibüsleri ile ulaşabilirsiniz. Hakim bir tepede bulunan Kent, kurulduğu yıllarda hiç bir yere bağlı olmayan bağımsız bir site olma özelliğini taşıyor. Yapılan kazı ve bulgularla elde edilen bilgiler de zamanında yaşayan diğer sitelere herhangi bir bağlantısı olmadan bağımsız bir şekilde yaşayan bir sitedir.

Yabancı ve yerli turistlerin büyük ilgisini çeken kent, bir çok mirasını toprak üstünde bulundurduğu gibi diğer miraslarını ise toprak altında saklamaktadır. Tiyatro ve ninfeum gibi yapıların toprak altında düşünüldüğü bu yıllar öncesinin sitesi içerisinde bir çok hamam üç sahınlı bazilika gibi bir çok tarihi eser bulunmaktadır. Tabanlarının mozaikle olmasının sebebi hala çözemeyen uzmanlar, antik kent ile ilgili bir çok araştırmalara hala daha devam etmektedirler.

Titiopolis Antik Kentini gezerken gece kalacağınız çok güzel otellere ilçe minibüsleri ile şehir merkezi olan Anamur’a giderek buralarda bulunan oteller de kalabilir, günün yorgunluğunu atarak ertesi gün gezilerinize devam edebilirsiniz.

Comment (1)

  1. Titiopolis Antik Kent ve Anamur | Karaderili Group

    Haziran 5, 2014 at 12:58

    […] Ülkemiz içerisinde geziler yapıyor ve Akdeniz tarafına yolunuz düştü ise ziyaret etmeniz gereken binlerce yer bulunmaktadır. Bunları sizlere tanıtmayı görev bilen bizler bugün sizlere Titiopolis Antik Kentini ve Anamuru anlatacağız. Akdeniz’in marka şehri Mersin’in ilçesi olan Anamur,… http://blog.karaderiligroup.com/titiopolis-antik-kent-ve-anamur.html […]

Leave Your Comments