Yalova Termal’de bulunan eşsiz güzellik ‘Karaca Arboretum’

PIN

Yalova’nın güzelliklerle dolu ilçesi Termal’e yakın Karaca Arboretum, adından söz ettiriyor. Yalova’da gezilmesi gereken yerlerden biri olan Karaca Arboretum, Türkiye’nin ilk arboretumudur ve içinde binlerce bitki türünü barındırır.

Arboretum ne anlama gelir ?

Arboretum ağaç parkı demektir. Ağaçlar ve çeşitli odunsu bitkilerin büyütülmesi sonucu oluşan botanik bahçelerine arboretum ismi verilir. Arboretum bilimsel araştırmalar içinde kullanılırken aynı zamanda birçok ağaç türlerini barındırdığı için bir müze olarakta görev yapar.

Karaca Arboretum

Tema Vakfı kurucusu olan Hayrettin Karaca tarafından 1980 yılında kurulan Karaca Arboretum 135.000 m2’lik alana sahiptir. İçinde gül bahçesi, kaya bahçesi, iris bahçesi, minyatür doğal bitkiler ve bitki bahçeleri bulunur. Türkiye’nin ürettiği bonsai gibi bitki koleksiyonlarından örneklerde halen bulunmaktadır.

7.000 çeşit bitki bulunan Karaca Arboretum’da gezilere bir rehber eşliğinde katılabilirsiniz. Müze ziyareti sırasında bitki türleri ve çevre hakkında bilgiler verilir. Rehber ile yapacağınız gezi 1,5 saat kadar sürmektedir.

Ziyaret saatleri

Yalova’da bulunan bu cennet Cumartesi ve Pazar günleri 10:00-17:00 aralıklarında ziyarete açıktır. Hafta içi gitmeniz gerekirse randevu almalısınız.

Nasıl gidilir ?

Yalova- Termal karayolu üzerinde bulunan ve Yalova’ya 5 km mesafede Samanlı Köyü’nde konuçlanmış Karaca Arboretum’a şehir merkezinden kalkan Samanlı Köyü veya Termal minibüslerine binebilirsiniz.

Comment (1)

  1. Yalova Termal’de bulunan eşsiz güzellik ‘Karaca Arboretum’ | Karaderili Group

    Ocak 7, 2015 at 10:37

    […] Yalova’nın güzelliklerle dolu ilçesi Termal’e yakın Karaca Arboretum, adından söz ettiriyor. Yalova’da gezilmesi gereken yerlerden biri olan Karaca Arboretum, Türkiye’nin ilk arboretumudur ve içinde binlerce bitki türünü barındırır. Arboretum ne anlama gelir ? Arboretum ağaç parkı demektir. Ağaçl… http://blog.karaderiligroup.com/yalova-termalde-bulunan-essiz-guzellik-karaca-arboretum.html […]

Leave Your Comments